fbpx
Tel. 89 6167704

Czym są moduły GLASS-GLASS i czy warto w nie inwestować?

Moduły GLASS-GLASS – większa sprawność i wytrzymałość

Coraz częściej w ofertach wykonawców instalacji fotowoltaicznych możemy napotkać się z dotąd nieznanymi określeniami, takim jak moduł glassglass, PERC, bifacial, halfcut czy smartwire. Na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że mamy do czynienia z kolejnym chwytem marketingowym, który ma nas zachęcić do wyboru „tej właśnie oferty”. Zagłębiając się jednak w meandrach kart katalogowych, opinii użytkowników czy opisach technologii okazuje się, że każde z tych nowych pojęć kryje pod sobą zupełnie inną technologię, która znacząco  wpływa na efektywność zakładanej instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule skupimy się nad wyjaśnieniem, czym tak naprawdę charakteryzują się moduły GLASS-GLASS (nazywane również szyba-szyba lub double glass).
Moduły typu glassglass charakteryzują się przede wszystkim tym, że na ich spodniej części (tej. znajdującej się od strony poszycia dachu lub od strony gruntu), nie znajdziemy „płyty” z materiału EVA (z ang. Ethylene Vinyl Acetate), lecz drugą warstwę szkła – dokładnie takiego samego, jakie znajduje się na wierzchniej części modułu.
Jeszcze kilka lat temu z taką technologią mieliśmy do czynienia przede wszystkim w przypadku modułów cienkowarstwowych (tzw. Amorficznych lub mikromorficznych), które ze względu na swoją stosunkowo niską sprawność i wysoką cenę nie odniosły wielkiego sukcesu na naszym rodzimym rynku.
Budowa modułów glassglass jest dość prosta i składa się zaledwie z 5 ułożonych kolejno warstw materiału. W celu zachowania wysokiej odporności mechanicznej pierwszą oraz ostatnią warstwę modułu stanowią grube (ok. 2.5mm) i odporne na czynniki zewnętrzne tafle szkła. Zamiast wspomnianego materiału EVA, kolejnymi warstwami (nazwijmy je drugą oraz czwartą) jest folia, która pełni rolę materiału kapsułkującego. Zastosowanie specjalnej folii pozwoliło producentom osiągnąć jedną z ważniejszych korzyści, którą przekazują Klientom wraz z modułami glassglass. Mowa oczywiście o obniżeniu wskaźnika degradacji modułów, co oznacza, że moduły szkło-szkło charakteryzują się mniejszymi spadkami wydajności wynoszącymi średnio 0,5% rocznie, w stosunku do 0,75% rocznie do klasycznych modułów PV. Oznacza to, że decydując się na moduły glassglass po 15 latach działania instalacji, zyskujemy ok. 3,5% dodatkowej sprawności w odniesieniu do takiej samej instalacji wykonanej na modułach standardowych.
Niezwykle istotną zaletą modułów glassglass, o której należy wspomnieć, jest ich gwarancja. Producenci modułów tego typu są na tyle pewni tej technologii, że bardzo często decydują się na nieodpłatne wydłużenie gwarancji nawet do 30 lat! Oczywiście mówimy tutaj zarówno o gwarancji produktowej, jak i liniowej na generowane uzyski. Na taki ukłon w kierunku swoich przyszłych klientów odważył się niemiecki producent modułów Bauer Enegiekonzepte, który wprowadza na rynek moduły BS-6 MBB5-GG. Oprócz konstrukcji glass-glass mamy w tych modułach do czynienia z jeszcze jednym niezwykle ważnym atutem. Są to modułu bifacjalne (zwane również dwustronnymi), które dzięki swojej konstrukcji są w stanie absorbować promieniowanie słoneczne zarówno z przedniej jak i z tylnej strony modułu, pozwalając na częściowe przetworzenie w energię elektryczną światła odbitego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat działania modułów bifacial, śledź naszego bloga – już wkrótce opublikujemy na ten temat obszerniejszy materiał.

Jeśli więc zastanawiasz się teraz nad zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej, ale nadal nie wiesz, na jakie moduły się zdecydować, skontaktuj się z nami. Nasz doradca przedstawi ci najkorzystniejsze rozwiązanie, które z pewnością spełni twoje oczekiwania.

 

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję