fbpx
Tel. 89 6167704

FAQ – Fotowoltaika w pytaniach i odpowiedziach

 

Co daje instalacja fotowoltaiczna?

Dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim oszczędności finansowe na zakupie energii elektrycznej. Instalacja PV (bo tak potocznie jest nazywana), zazwyczaj składa się z kilku podstawowych elementów. Są nimi falowniki sieciowe (często nazywane inwerterami) lub mikroinwertery, moduły fotowoltaiczne, konstrukcja montażowa (gruntowa, na dach lub w postacji carportów), oraz dodatkowe elementy elektryczne takie jak zabezpieczenia i ochronniki. Korzyści jakie możesz mieć z instalacji fotowoltaicznej możesz samodzielnie oszacować w kalkulatorze instalacji PV, który znajdziesz tutaj

Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT37?

Szczegółowe informacje, w jaki sposób odliczyć fotowoltaikę od podatku (ulga termomodernizacyjna) znajdziesz w naszym artykule na blogu klikając tutaj

Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki wynika z czystej kalkulacji. Biorąc pod uwagę znaczne podwyżki cen prądu, które dotykają dzisiaj wszystkich odbiorców energii elektrycznej, inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się w zaledwie kilka lat, przy gwarancji jej pracy przez minimum 25 lat. Rentowność założenia instalacji podnoszą jeszcze bardziej różnego rodzaju dotacje i ulgi (np. ulga termomodernizacyjna). Opłacalność każdej planowanej instalacji najlepiej sprawdzić w kalkulatorze, który na podstawie danych z rachunku za prąd oraz danych dotyczących zasilanego budynku, obliczy za nas opłacalność inwestycji. Kalkulator ofert instalacji PV znajdziesz klikając w ten link

Co to jest fotowoltaika?

fotowoltaika to ogólne określenie procesu, który polega na przetworzeniu energii słonecznej w energię elektryczną. W potocznym języku, często używane sformułowanie „panele słoneczne”, jest właśnie określeniem modułów fotowoltaicznych lub solarów. Różnica między modułem fotowoltaicznym a solarem jest jednak istotnia, ponieważ moduły fotowoltaiczne wytwarzają stały prąd elektryczny a w solarach zachodzi proces podgrzewania cieczy (zazwyczaj glikolu), który następnie w wymienniku ciepła ogrzewa wodę użytkową.

Co to jest kWp (Kilo Wato Peak)?

kWp to skrót od Kilo Wato Peak – określenia mocy pojedyńczego modułu fotowoltaicznego lub całej instalacji. W uproszczeniu, określa ona ilość energii podanej w kWh (kilowatogodzinach), dana instalacja lub moduł jest w stanie wyprodukować w czasie jednej godziny przy założeniu, że panują w otoczeniu tzw. standardowe warunki testowania (w kartach katalogowych modułów, warunki te określa się skrótem STC)

Dlaczego fotowoltaika produkuje mało prądu?

Mała produkcja energii elektrycznej może mieć wiele powodów. Najczęstszymi z nich są na przykład słabe warunki meteorologiczne (zachmurzenie), znaczne zacienienie modułów przeszkodami naturalnymi (drzewa) lub obiektami lub znaczne zanieczyszczenie. Innymi powodami mogą być awarie lub błędy montażowe. W celu zdiagnozowania przyczyny obniżonej sprawności instalacji fotowoltaicznej należy skontaktować się z instalatorem lub serwisem.

Co to jest string w fotowoltaice?

Określenie „string” w instalacjach fotowoltaicznych bierze się od określenia szeregowego łączenia modułów fotowoltaicznych. Każdy taki szereg nazywany jest stringiem.

Czy fotowoltaika może być przyczyną pożaru?

Instalacje fotowoltaiczne – jak każde urządzenie elektryczne – w określonych warunkach mogą ulec spaleniu. Należy przy tym zauważyć że komponenty instalacji fotowoltaicznych niezwykle rzadko są źródłem pożaru. W przypadku prawidłowego podłączenia oraz należytej eksploatacji instalacji PV, ryzyko pożaru jest znikome. Na uwagę zasługuje również fakt, że same moduły fotowoltaiczne są zazwyczaj wykonane z materiałów o dużej odporności na spalenie. Firma Sun Invest przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Olsztynie, miała okazję sprawdzić palność modułów i zgodnie z oczekiwaniami, podpalenie modułów okazało się praktycznie niemożliwe. Relację z tej próby można obejrzeć na filmie zamieszczonym na kanale You Tube firmy Sun Invest

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza?

Z wyłączaniem instalacji fotowoltaicznej możemy mieć do czynienia z kilku powodów. Najczęstszym z nich jest nadmiarowy wzrost napięcia w sieci AC. W takim przypadku warto zwrócić się do OSD z prośbą o przeprowadzenie analizy napięcia w sieci elektroenergetycznej w celu zdiagnozowania problemu

Dlaczego fotowoltaika wybija różnicówkę?

Zadziałanie aparatu różnicoprądowego w przypadku instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj wynika z błędu podczas montażu instalacji fotowoltaicznej lub awarii. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie należy samodzielnie diagnozować usterki. W tym celu skorzystaj z usługi serwisu lub osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje.

Jaki zastosować kabel do instalacji fotowoltaicznej 10 kW?

Dobór odpowiedniego kabla powinien zostać dokonany przez certyfikowanego instalatora OZE lub przez osobę posiadającą uprawnienia elektryczne. Samodzielny dobór może spowodować nieprawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej, co w konsekwencji może grozić porażeniem prądem lub uszkodzeniem odbiorników elektrycznych.

Jak często rozliczna jest fotowoltaika?

Rozliczenie nadprodukcji energii elektrycznej odbywa się zgodnie z przyjętym przez sprzedawcę energii systemem rozliczeniowym. Zazwyczaj stosowane jest rozliczenie w okresach dwumiesięcznych lub sześciomiesięcznych. W obecnym systemie rozliczeniowym, ewentualna nadwyżka energii jest odkupywana przez sprzedawcę zobowiązanego w wysokości maksymalnej 20% na koniec roku kalendarzowego

Co mnie czeka po 15 latach korzystania z fotowoltaiki?

Zważywszy na dynamiczne zmiany na rynku regulacyjnym energii elektrycznej, trudno przewidzieć jednoznacznie jak będzie wyglądał system rozliczeń za 15 lat. Biorąc jednak pod uwagę, że wszyscy zmierzamy do pozyskiwania coraz większej ilości energii z OZE, warunki do dalszego korzystania z instalacji fotowoltaicznych powinny być atrakcyjne. Nie bez znaczenia jest także trend, w którym rośnie zainteresowanie instalacjami typu offgrid, które są niezależnym źródłem zasilania i nie wymagają podłączenia do sieci OSD (elektroenergetycznej)

Co jest potrzebne do założenia fotowoltaiki?

Do założenia instalacji fotowoltaicznej potrzeba przede wszystkim chęci. Liczne programy dotacyjne, granty i fundusze zewnętrzne pozwalają finansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych ze znacznymi dopłatami. Również instytucje finansowe oferują kredytowanie takich inwestycji na atrakcyjnych warunkach.

Fotowoltaika - co warto wiedzieć?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto przede wszystkim wiedzieć, komu zlecić kompleksową obsługę inwestycji. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy z wieloletnim doświadczeniem, która zdobyła zaufanie na lokalnym rynku. Jest to swojego rodzaju gwarancja, że instalacja zostanie wykonana w należyty sposób i przez osoby z kompetencjami popartymi wiedzą, doświadczeniem oraz niezbędnymi kwalifikacjami. Jeśli nie wybrałeś jeszcze swojego wykonawcy, zapraszamy do kontaktu z Sun Invest Sp. z o.o. Skontaktuj się z nami!

Fotowoltaika - co z nadmiarem energii?

Nadmiar wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii jest eksportowany/wysyłany do sieci operatora, który jest zobowiązany do jej odkupu.

Fotowoltaika dla rolnika - jaki VAT?

Stawka VAT jaką zapłaci rolnik jest uzależniona od rodzaju inwestycji. Jeśli instalacja będzie produkowała prąd na potrzeby energetyczne domu mieszkalnego rolnika, stawka VAT będzie wynosiła 8% (jeśli dom nie przekracza 300 metrów kwadratowych). Jeśli jednak instalacja będzie produkowała prąd na potrzeby prowadzonego gospodarstwa rolnego, stawka VAT wyniesie 23%.

Rolnicy obecnie są grupą, która może liczyć na bardzo atrakcyjne dotacje. Przeczytaj o nich w naszym artykule – kliknij tutaj

Jakie są dofinansowania do fotowoltaiki?

Programy dotacyjne i dofinansowania do fotowoltaiki są często kierowane do poszczególnych grup odbiorców (np.. Rolników, administracji publicznej, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni). Są również programy o szerszym zakresie, takie jak Mój Prąd czy Czyste powietrze. W celu zasięgnięcia aktualnych informacji o dotacjach zapraszamy do kontaktu ze specjalistą Sun Invest pod numerem telefony 89 616 77 04 lub na naszej stronie internetowej www

Gdzie kupić fotowoltaikę?

Fotowoltaika to instalacja elektryczna, która powinna być wykonana przez firmy posiadające wykwalifikowaną kadrę. Aktualne certyfikaty i uprawnienia będą potrzebne nie tylko do fachowego wykonania instalacji PV, ale również do prawidłowego zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego. Jeśli chcesz kupić instalację fotowoltaiczną, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Ich aktualne numery telefonów znajdziesz na tej stronie w zakładce kontakt.

Gdzie montować fotowoltaikę?

Wybór miejsca do montażu instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od ukształtowania terenu, rodzaju zabudowy, nachylenia dachu i potencjalnych przeszkód, które mogą generować niekorzystne zacienienie. Warto przed realizacją poprosić o pomoc specjalistów, którzy wykonają w specjalistycznym oprogramowaniu analizy możliwości montażowych. Po takie analizie zostanie Ci przedstawiona propozycja optymalnego rozmieszczenia modułów na dachu lub wskazana zostanie proponowana lokalizacja instalacji gruntowej. Jeśli chcesz skorzystać z usług przeprowadzenia takiej analizy, zapraszamy do kontaktu z Sun Invest Sp. z o.o. Zadzwoń teraz!

Gdzie najtaniej ?

Szukając najtańszej instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na jej koszt w całym jej cyklu użytkowania a nie tylko w momencie zakupu. Często z pozoru najniższa cenowo oferta, generuje znaczne koszty w późniejszym czasie użytkowania instalacji. Przed dokonaniem wyboru wykonawcy instalacji zalecamy poddanie ofert rygorystycznym porównaniom „1 do 1”, które pozwolą znaleźć najlepszą ofertę. Sprawdź ofertę Sun Invest!

Gdzie zamontować falownik?

Wybór miejsca montażu falownika nie jest w żaden sposób jednoznacznie określony. Nie samo miejsce,ale sposób jego podłączenia świadczy o jego prawidłowej instalacji. Warto przed montażem zweryfikować, czy konkretny falownik spełnia odpowiednie normy odporności na pył i wilgoć.

Gdzie zgłosić montaż fotowoltaiki?

Podłączenie do sieci każdej instalacji fotowoltaicznej należy zgłosić do odpowiedniego dla danego terenu Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Jeśli jednak zgłaszana instalacja przekracza 6,5 kWp należy ją również zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej po wcześniejszym jej uzgodnieniu z rzeczoznawcą ds. ochrony przeciwpożarowej.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od wielu czynników. Są to między innymi: moc instalacji, wybrane komponenty, zakres prac. W celu dokoniania wstępnej wyceny warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Jeden z nich dostępny jest tutaj

Fotowoltaika - ile kW na dom?

Dobór instalacji PV to zużycia w domu jest kwestią indywidualną. Zależy przede wszystkim od zużycia energii. Najczęstszym sposobem na wstępne oszacowanie rozmiaru niezbędnej instalacji, jest przemnożenie rocznego zużycia (dane te znajdziesz na rachunku za prąd) przez 1,2 w przypadku możliwości zainstalowania paneli w wystawie południowej, lub przez 1,3-1,4 w przypadku odchylenia instalacji do wschodu/zachodu (podobnie w przypadku występowania zacienień, których nie można wyeliminować). Nie mniej jednak warto przy doborze instalacji skorzystać z usług specjalistów, którzy przy pomocy specjalistycznego oprogramowania dokonają analizy profilu zużycia energii i dobiorą odpowiednią moc instalacji. Kalkulacji zapotrzebowania możesz dokonać w naszym kalkulatorze, który znajduje się TUTAJ

Fotowoltaika - ile metrów od granicy działki?

Prawo budowlane nie narzuca jednoznacznie odległości instalacji PV od granicy działki. Warto jednak zwrócić uwagę, czy w przypadku zbyt bliskiej odległości od granicy działki, w przyszłości po jej drugiej stronie nie powstanie przeszkoda, która znacznie zacieni naszą instalację (żywopłot sąsiada, nowobudowany dom lub garaż etc.).

Ile dziennie prądu produkuje fotowoltaika?

Dzienna produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną jest bardzo zróżnicowana. Jest to spowodowane znacznymi różnicami w długości dnia w porze zimowej i porze letniej oraz dynamicznymi zmianami zachmurzenia. Analizując ilość produkowanej przez PV energii warto spojrzeć na statystyki w okresie pełnego roku kalendarzowego.

Jak dobrać moc instalacji?

Dobór instalacji PV to zużycia w domu jest kwestią indywidualną. Zależy przede wszystkim od zużycia energii. Najczęstszym sposobem na wstępne oszacowanie rozmiaru niezbędnej instalacji, jest przemnożenie rocznego zużycia (dane te znajdziesz na rachunku za prąd) przez 1,2 w przypadku możliwości zainstalowania paneli w wystawie południowej, lub przez 1,3-1,4 w przypadku odchylenia instalacji do wschodu/zachodu (podobnie w przypadku występowania zacienień, których nie można wyeliminować). Nie mniej jednak warto przy doborze instalacji skorzystać z usług specjalistów, którzy przy pomocy specjalistycznego oprogramowania dokonają analizy profilu zużycia energii i dobiorą odpowiednią moc instalacji. Skontaktuj się z doradcami Sun Invest!

Jak działa fotowoltaiką zimą?

Produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną w okresie zimowym jest zdecydowanie niższa niż w okresie letnim. Jest spowodowane relatywnie krótkim dniem oraz znacznie częstszym zachmurzeniem. Nie bez znaczenia jest również możliwość zalegania śniegu, która skutecznie obniża efektywność instalacji fotowoltaicznej.

Jak korzystać z fotowoltaiki?

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle proste. Rola użytkownika ogranicza się jedynie do czerpania korzyści z wyprodukowanej energii. Sama instalacja fotowoltaiczna (jeśli jest wykonana prawidłowo i nie wykazuje symptomów awarii) jest urządzeniem bezobsługowym

Fotowoltaika - jak obliczyć zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zazwyczaj proste do sprawdzenia. Coraz częściej na rachunkach za prąd wyszcególnione jest całkowite roczne zużycie prądu na danym PPE (punkcie poboru energii). Jeśli na swoim rachunku nie widzisz takiej pozycji, warto zalogować się na konto w portalu sprzedawcy energii. Bardzo często można zapoznać się tam ze szczegółowymi statystykami zużycia prądu

Jak sprawdzić zużycie prądu przy fotowoltaice?

Zużycie energii można sprawdzić dokonując prostego obliczenia. Należy zsumować ilość energii w kWh z rachunku z pozycji „energia pobrana” z ilością wyprodukowanej energii (dane z falownika). Od tej samu należy odjąć ilość energii wprowadzonej do sieci (odrębna pozycja na rachunku). Innym sposobem na prowadzenie dokładniejszych analiz, jest montaż inteligentnego licznika energii, który będzie agregował wszelkie dane w aplikacji mobilnej lub internetowej.

Jak zamontować samemu fotowoltaikę?

Nie mając fachowej wiedzy oraz uprawnień nie warto samemu podejmować próby podłączania instalacji PV do sieci. Oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa, warto również zwrócić uwagę na aspekt formalny (Zakład energetyczny nie podłączy do sieci instalacji, która nie będzie wykonana przez osobę z uprawnieniami) i ekonomiczny (kupując na własną rękę komponenty zapłacisz 23% VAT zamiast 8% zlecając montaż specjalistom)

W którą stronę ustawić panele? Jaki kierunek?

Najbardziej efektywne instalacje fotowoltaiczne są skierowane w kierunku południowym. Przy obecnym systemie rozliczeniowym, warto jednak rozważyć montaż instalacji skierowanych w kierunkach odchylonych do wschodu oraz zachodu, w celu wydłużenia czasu produkcji energii w cyklu dobowym. Pozwala to na zwiększenie autokonsumpcji.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję