fbpx
Tel. 89 6167704

Energia odnawialna – Twój naturalny wybór

Fotowoltaika i pompy ciepła to coraz częściej stosowane proekologiczne rozwiązania służące do zasilania domów, firm i obiektów użyteczności publicznej w energię elektryczna oraz cieplną. Głównymi argumentami przemawiającymi za wyborem tych właśnie źródeł energii jest chęć optymalizacji kosztów związanych ze zużyciem prądu i ciepła jak również coraz większa świadomość ekologiczna. O korzyściach płynących z posiadania instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła rozmawiamy z Maciejem Ossowskim – Prezesem Zarządu firmy Sun Invest Sp. z o.o.

Panie Macieju, firma Sun Invest którą Pan zarządza, zajmuje się odnawialnymi źródłami energii już dość długo. Od czego zaczęła się Pana przygoda z tą branżą?

Sun Invest  jako jedna z pierwszych firm w północno-wschodniej Polsce zaczęła oferować wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne.

Pierwsze kroki stawialiśmy  ponad 8 lat temu, kiedy instalacje fotowoltaiczne były u nas niezwykle rzadkim widokiem. Fascynacją do tej technologii zaraziliśmy się podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich. Kiedy wraz z Żoną wróciliśmy do Polski,  wszystkie swoje siły skierowaliśmy właśnie w kierunku rozwoju firmy Sun Invest, która dzisiaj jest jednym z lokalnych liderów w branży Odnawialnych Źródeł Energii.

 

Wśród największych zalet fotowoltaiki i pomp ciepła wymienia się ich proekologiczność oraz niskie koszty wytwarzania energii. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na temat rzeczywistych rocznych kosztów prądu i ogrzewania w domu wyposażonym w fotowoltaikę i pompę ciepła?

Swój dom „uzbroiłem” w fotowoltaikę i pompę ciepła już dość dawno, więc dobrze się orientuję w realnych kosztach. W okresie wiosna-lato-jesień nie ponoszę żadnych kosztów związanych z prądem oraz ogrzewaniem domu o powierzchni 150m kw  i podgrzewaniem wody (pomijając opłaty stałe za prąd wynoszące ok 12zł/m-c). W okresie zimowym, a szczególnie w tak duże mrozy z jakimi mierzymy się teraz, oczywiście koszty są, jednak w rocznym rozliczeniu za ogrzewanie i za prąd nie zapłacę więcej niż 1500-1700zł.

 

Te liczby naprawdę robią wrażenie, ale nie możemy zapomnieć o kosztach budowy takich instalacji. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, żeby zasilić swój dom zieloną energią?

Jeśli mówimy o fotowoltaice, to koszty na przestrzeni lat spadły bardzo znacząco. Jeśli spojrzymy na ciągle rosnące ceny prądu, to przy dobrze dobranej instalacji jej koszt zwróci się w ciągu dosłownie kilku lat, zapewniając nam przy tym co najmniej 25 lat darmowej energii elektrycznej. Pompa ciepła – jak każde inne źródło ciepła – wiąże się z kosztami inwestycyjnymi, ale zarówno  piec na pellet, czy ekogorszek też kosztuje, a dodatkowo wymaga od nas wydzielenia kotłowni, budowy komina, składowania opału i przede wszystkim obsługi . Reasumując, pompa ciepła nie jest dużo droższa niż inne źródła ogrzewania, a zapewnia nam, komfort cieplny i  bezobsługowość.  

 

A jak wygląda kwestia finansowania takich inwestycji? Kto i na jakie dotacje może liczyć ?

 

Dotacje raz są, raz ich nie ma. Mamy w swojej firmie specjalistów, którzy na bieżąco śledzą możliwości w kontekście pozyskiwania środków na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeśli ktoś ma jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu z naszym biurem pod numerem telefonu 89 6167704.

 

A czym powinniśmy się kierować przy wyborze wykonawcy naszej instalacji?

Uważam, że przede wszystkim należy dobrze sprawdzić firmę instalacyjną. Czy ma odpowiednie uprawnienia, czy jest partnerem serwisowym instalowanych komponentów oraz jakiej jakości są te komponenty. Warto również sprawdzić, czy firma ma swoich etatowych instalatorów, czy jest tylko pośrednikiem zlecającym montaże innym firmom, no i jakie ma dotychczasowe doświadczenie wykonawcze.

 

Czy przy wyborze firmy instalacyjnej pompy ciepła należy zwracać uwagę na te same cechy co w przypadku firm zajmujących się fotowoltaika?

Tutaj oczywiście kryteria powinny być podobne. Jednak pamiętajmy, że pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące do pracy różnego rodzaju gazy, więc zwracajcie Państwo szczególną uwagę, czy firma która sprzedaje,  oraz montuje wam pompę ciepła posiada certyfikat firmowy F-GAZ.

Gdzie i w jaki sposób można to sprawdzić?

Na stronie internetowej Urzędu Dozoru Technicznego  jest pełna baza firm, posiadających taki certyfikat. Można oczywiście poprosić przedstawiciela firmy montażowej o okazanie takiego dokumentu.

 

Panie Macieju dziękuję za rozmowę. Zapewne jest jeszcze wiele ciekawych informacji związanych z odnawialnymi źródłami energii, które chciałby Pan lub Pana specjaliści przekazać naszym czytelnikom. Gdzie można was spotkać i porozmawiać?

Otwieramy właśnie w Olsztynie przy ul. Towarowej 9D nasz Showroom. Oprócz fachowego doradztwa,  można tam zajrzeć do środka pompy ciepła, zobaczyć falownik, panele  i wszystkie inne komponenty wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście można też napić się doskonałej kawy 😊

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję