fbpx
Tel. 89 6167704

Jak instalacja fotowoltaiczna może pomóc w przypadku braku dostawy prądu z sieci?

Silny wiatr od kilkunastu godzin jeden z głównych powodów braku prądu w całym regionie Warmii i Mazur. Jak wynika z oficjalnych źródeł operatora sieci dystrybucyjnej, obecnie pozbawionych dostawy prądu jest blisko 29 000 odbiorców. Znaczną ich część stanowią domy jednorodzinne, które są energetycznie całkowicie zależne właśnie od prądu, więc jego brak powoduje nie tylko brak światła i zasilania podstawowych odbiorników ale również brak ogrzewania a czasami nawet brak wody. Czy instalacja fotowoltaiczna może ustrzec przed taką sytuacją?

Brak prądu to stosunkowo rzadkie zjawisko, z którym się dzisiaj spotykamy. Operatorzy sieci dystrybucyjnej robią wszystko, aby awarie oraz planowe wyłączenia występowały z możliwie małą częstotliwością i były możliwie krótkie. Jednak zdarzają się sytuację, kiedy to niekorzystne warunki pogodowe – w szczególności silny wiatr oraz obfite opady – doprowadzają do awarii, której usunięcie trwa nawet kilka dni. W nowobudowanych domach niestety coraz częściej stajemy się niewolnikami prądu. W kuchni zamiast kuchenek gazowych wykorzystujemy płyty indukcyjne ,a zamiast grzewczych instalacji grawitacyjnych stosujemy systemy wspomagana elektrycznymi pompami lub również zasilane prądem pompy ciepła. W przypadku wystąpienia długotrwałej awarii nie mamy wtedy nie tylko światła i chłodu w lodówce, ale również ciepła, możliwości przygotowywania posiłków a w niektórych przypadkach brakuje nawet wody w kranie. Jak możemy się zabezpieczyć przed życiem w tak ekstremalnych warunkach?
Sposobów jest oczywiście wiele. Jednym z nich jest oczywiście przygotowanie swojej instalacji elektrycznej do możliwości zasilenia jej części (lub nawet całości) agregatem prądotwórczym. Jest to rozwiązanie skuteczne, jednak nie mając swojego własnego agregatu, w przypadku masowej awarii prądu nie ma co liczyć na możliwość wynajęcia agregatu z pobliskiej wypożyczalni. Na ten pomysł wpadło już wielu twoich sąsiadów, więc nie masz gwarancji, że mimo dobrze przygotowanej infrastruktury elektrycznej w domu uda ci się w ostatniej chwili pozyskać na kilka dni wydajny i przede wszystkim wystarczająco mocny agregat. Oczywiście możesz mieć swój własny sprzęt, jednak patrząc na częstotliwość występowania awarii wydatek kilku tysięcy złotych na agregat ,staje się rozwiązaniem mało ekonomicznym.

Kolejnym sposobem – rekomendowanym przez specjalistów Sun Invest – jest montaż wysokiej klasy instalacji fotowoltaicznej. Warto tutaj pamiętać, że w celu zapewnienia sobie zasilania awaryjnego instalacja PV musi być odpowiednio skonfigurowana sprzętowo:

1. Instalacja hybrydowa
Fotowoltaiczna instalacja hybrydowa charakteryzuje się tym, że w jej skład w odróżnieniu do instalacji on-grid , wchodzi magazyn energii. Kiedy taka instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, w pierwszej kolejności zasila nasze domowe odbiorniki bez względu na to, czy ze strony sieci elektroenergetycznej jest realizowana dostawa prądu czy też nie. Jeśli chwilowa produkcja jest większa niż zapotrzebowanie, energia nie będzie trafiała do sieci, lecz będzie magazynowana w naszych akumulatorach. W momencie zaprzestania produkcji (np. z powodu zmniejszenia nasłonecznienia) oraz braku zasilania z sieci ,nasze domowe odbiorniki czerpią energię wcześniej zmagazynowaną we wspomnianych akumulatorach. Jest to na tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala nam niezbędne odbiorniki nawet w nocy, co z pewnością ułatwi przetrwanie awarii we względnie komfortowych warunkach. Opisane powyżej rozwiązanie nie jest niestety rozwiązaniem niskobudżetowym, i na jego zastosowanie trzeba przeznaczyć ok 40% więcej środków niż na typową instalację fotowoltaiczną.

2. Instalacja on-grid z z funkcją PV Point
PV point
to technologia stosowana od niedawna w najwyższej serii falowników marki Fronius. Mowa tu o falownikach Fronius GEN24. Funkcja Pv Point pozwala na wyspowe działanie instalacji, ale daje do dyspozycji tylko jedno jednofazowe gniazdo o mocy 3KW. To w przypadku dobrych warunków pogodowych zdecydowanie wystarczy na bieżące zasilanie niezbędnego w danej chwili urządzenia takiego jak, chociażby pompa niezbędna do funkcjonowania ogrzewania podłogowego. Co ciekawe, falowniki GEN24 pozwalają również na podłączenie ich w trybie Pełnego zasilania awaryjnego. Różnica pomiędzy tym trybem a PV point jest taka, że pełne zasilanie awaryjne daje możliwość podłączenia wszystkich odbiorników energii , w tym również 3-fazowe. Niewątpliwie należy pamiętać, że bez podłączonych zewnętrznych akumulatorów energii, Falownik Fornius GEN24 będzie zasilał nasze odbiorniki tylko w sytuacji wystarczającego nasłonecznienia, więc wieczorny relaks przed telewizorem raczej nie będzie możliwy.

Co ciekawe, coraz więcej producentów falowników oferuje urządzenia, które w późniejszym czasie mogą być rozbudowywane o magazyny energii. Mowa tu, chociażby o popularnych w ostatnich miesiącach falownikach SolarEdge RWB.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję