fbpx
Tel. 89 6167704

Rusza nabór wniosków o dotację z programu Mój Prąd 3.0 [OFICJALNIE]

Start naboru wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

W najbliższy czwartek 01.07.2021 , Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotację na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Geneza ruszającej w czwartek trzeciej odsłony programu Mój Prąd nie różni się zbyt bardzo od poprzednich dwóch edycji, jednak pojawiło się kilka zmian, na które należy zwrócić uwagę.

Istotna zmiana

Pierwsza a zarazem najistotniejsza zmiana, jaka została wprowadzona, to maksymalna kwota dotacji. Zarówno w pierwszym jak i drugim naborze maksymalnie można było otrzymać dotację w wysokości 5000 zł. W nadchodzącej edycji maksymalnie będzie można wnioskować o 3000 zł, przy czym podobnie jak w poprzednich edycjach, kwota dotacji nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Mój Prąd 3.0 tylko na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych

Podobnie jak w poprzednich naborach o dotację może ubiegać się tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która zdecyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (która będzie służyła na potrzeby istniejącego budynku mieszkalnego) o mocy nie mniejszej niż 2 kWp oraz nie większej niż 10 kWp, składającej się z fabrycznie nowych komponentów (wyprodukowanych nie wcześniej niż 24 miesiące przed ich montażem).

Na dotację załapie się 178 000 prosumentów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na cele dotacji w programie Mój Prąd 3.0 aż 534 miliony złotych. Zakładając więc, że praktycznie każdy beneficjent będzie wnioskował o maksymalną kwotę wsparcia, na dotację może załapać się 178 000 prosumentów.

Trzeba się spieszyć

Mimo dość znacznej kwoty przeznaczonej na cele dotacji z programu Mój Prąd 3.0, należy dość szybko podjąć decyzję o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Termin składania wniosków w trzecim naborze tego programu minie dokładnie 22.12.2021 (o ile wcześniej nie zostanie wykorzystana cała pula środków). Mogłoby się zdawać, że do grudnia mamy jeszcze bardzo dużo czasu, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jednym z załączników do wniosku w dalszym ciągu jest Zaświadczenie wydane przez OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej) potwierdzające przyłączenie instalacji do sieci oraz wymianę licznika na dwukierunkowy, wcale tego czasu nie ma aż tak dużo. Musimy pamiętać, że na samą wymianę licznika OSD (Energa, Enea, PGE) ma aż 30 dni od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionego zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, a od wymiany licznika do otrzymania wspomnianego zaświadczenia również mija niemały okres czasu.

Tabliczka na domu zdradzi, czy otrzymałeś dotację

Kolejną zmianą na wprowadzenie które zdecydował się NFOŚiGW jest nałożenie obowiązku na grantobiorców umieszczenia w widocznym miejscu tabliczki, która będzie informowała o otrzymaniu wsparcia z programu Mój Prąd.  Brak takiej tabliczki może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy na udzielenie dotacji oraz konieczność zwrotu otrzymanych środków. Tabliczkę należy wykonać we własnym zakresie i zamieścić na niej określone logotypy oraz tekst. Jeśli jesteś klientem Sun Inevst, gotową tabliczkę możesz otrzymać od swojego opiekuna, z którym zawarłeś umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję