fbpx
Tel. 89 6167704

Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Musisz zgłosić, czym ogrzewasz swój dom

01.07.2021 ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Oznacza to, że zgodnie z zapowiedziami rządu, każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zgłosić wszystkie zainstalowane źródła ciepła. Nowy obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Po co powstała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Mimo, że do zbioru danych CEEB trafią informacje o wszystkich budynkach i zainstalowanych w nich źródłach ciepła, głównym celem prowadzenia tego rejestru jest oszacowanie, gdzie i w jakiej skali mierzymy się z problemem ogrzewania budynków starymi i nieefektywnymi, a co za tym idzie szkodliwymi dla środowiska „kopciuchami”. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, scentralizowana baza danych o źródłach ogrzewania będzie wkrótce niezwykle cennym narzędziem, które pozwoli precyzyjnie kierować wsparcie finansowe i informacyjne do posiadaczy pieców starego typu. Dzięki temu proces przechodzenia na efektywne i ekologiczne formy ogrzewania ma być szybszy.

Jakie źródła ogrzewania należy zgłosić

W formularzu zgłoszeniowym należy zgłosić wszystkie źródła ciepła, które służą do zaopatrywania budynku w ciepło grzewcze oraz do podgrzewania wody użytkowej. Zakładając więc, że nasz dom jest wyposażony w pompę ciepła oraz kominek służący tylko do nadania wieczorom niepowtarzalnego klimatu, to w swojej deklaracji powinniśmy zamieścić adnotację o obu wymienionych źródłach (pompa ciepła, kominek na drewno).

Gdzie i jak należy wypełnić deklarację

Istnieją dwa sposoby na złożenie deklaracji w CEEB. Pierwszy z nich to oczywiście internetowy formularz zamieszczony na stronie internetowej www.zone.gunb.gov.pl. Po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego możemy w kilka minut wypełnić prosty formularz i uznać obowiązek złożenia deklaracji za wykonany. Jeśli jednak nie posiadasz profilu zaufanego lub e-dowodu, czeka Cię wizyta w urzędzie gminy lub miasta, któremu przynależy terytorialnie twój budynek.

Nie czekaj z wymianą źródła ciepła

Co prawda na zgłoszenie, jakie źródła ciepła są w naszych domach mamy aż 12 miesięcy, to warto jednak już teraz zastanowić się, czy nie jest to dobry moment na inwestycję w modernizację domowej kotłowni. Biorąc pod uwagę możliwość otrzymania znacznych dotacji na montaż pomp ciepła z programu Czyste Powietrze oraz atrakcyjne ceny pomp ciepła Viessmann w olsztyńskiej firmie Sun Invest, na pewno warto rozważyć inwestycję już teraz. Należy również pamiętać, że Sun Invest pomaga nie tylko w pozyskaniu środków na pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne, ale przy okazji daje możliwość uzyskania dodatkowych dotacji na termomodernizację budynków (wymiana okien, drzwi, ocieplenie etc.).
Jeśli jesteś mieszkańcem województwa warmińsko-mazurskiego i jesteś zainteresowany dotacjami na fotowoltaikę, pompę ciepła lub termomodernizację budynku, skontaktuj się z Sun Invest – liderem lokalnego rynku w branży fotowoltaicznej i pomp ciepła.

Jesteś zaintesowany pozyskaniem dotacji na pompę ciepła?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, na jaką dotację możesz liczyć!

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję