fbpx
Tel. 89 6167704

Rok pracy instalacji 9,92 kWp – podsumowanie

Mija właśnie równo rok, od czasu, kiedy w podolsztyńskim Nikielkowie oddaliśmy do użytkowania gruntową instalację fotowoltaiczną o mocy 9,92 kWp. To doskonały moment na krótkie podsumowanie jej pracy wraz analizą produkcji.
Instalacja została podłączona do sieci elektroenergetycznej 09.04.2020. Od tego dnia wszelkie dane z produkcji skrupulatnie odnotowują się w systemie Solar.Web, służącym do śledzenia parametrów pracy instalacji fotowoltaicznych opartych o falowniki austriackiego producenta Fronius. Instalacja PV, która poddaliśmy dzisiejszej ocenie jest zlokalizowana w województwie Warmińsko-Mazurskim, w graniczącej z Olsztynem miejscowości Nikielkowo. Instalacja ta została posadowiona na konstrukcji gruntowej i jest ukierunkowana idealnie w południowym kierunku. W skład instalacji wchodzą moduły fotowoltaiczne Bauer Energiekonzepte oraz falownik Fronius Symo 8.2-3-M.
Zanim instalacja znalazła się na gruncie inwestora i zanim zaczęła produkować energię, wykonaliśmy prognozę analizy produkcji. Do jej wykonania wykorzystaliśmy zaawansowane funkcje specjalistycznego oprogramowania, które podczas prognozowania bierze pod uwagę takie parametry jak dane pogodowe z ostatnich 15 lat, analizę zacienienia, dokładną lokalizację geograficzną oraz oczywiście parametry sprzętowe zastosowanych komponentów.
Wynik analizy nie był dla nas zaskoczeniem. Jako lider lokalnego rynku w branży fotowoltaicznej z bogatym doświadczeniem, słusznie spodziewaliśmy się, że prognozy w tym przypadku będą wysokie i roczny uzysk nie powinien być mniejszy niż 9 700 kWh.
Słońce jednak zaskoczyło nas wszystkich i postanowiło świecić na instalację klienta nieco bardziej, niż zakładały wszelkie prognozy. Otóż w równo 12 miesięcy od dnia uruchomienia instalacji, wyprodukowała ona ponad 10 MWh energii elektrycznej (dokładnie 10 465 kWh)!
Instalacja fotowoltaiczna w Nikielkowie, która poddajemy analizie, nie jest wyposażona w akcesoryjny licznik Fronius Smart Meter, dlatego też w naszej analizie nie uwzględnimy autokonsumpcji wyprodukowanej energii.
Spójrzmy więc, jak przekłada się ilość wyprodukowanej przez panele słoneczne energii, na złotówki – które definiują finalnie opłacalność inwestycji w instalacje PV.
Zakładając, że koszt zakupu energii elektrycznej wynosi ok 0,60 zł/kWh, instalacja pv z Nikielkowa koło Olsztyna wyprodukowała prąd o wartości ok 6 300 zł brutto. Jeśli zgodnie z panującym przekonaniem i gwarancjami producentów, takie instalacje będą pracowały bezawaryjnie przez 30 lat (takie gwarancje na penele fotowoltaiczne daje np. Bauer Energiekonzpete), to biorąc pod uwagę kilkuprocentowy spadek mocy, instalacja powinna wyprodukować w okresie 30 lat ok 280 000 – 300 000 kWh energii. Nawet licząc oszczędności po cenie prądu, która nas obecnie obowiązuje, koszt wyprodukowanej energii wyniesie ok 180 000 zł. Nie bierzemy tutaj pod uwagę stałych podwyżek cen prądu, z którymi przecież borykamy się od wielu lat i nic nie zapowiada, żeby ten zwyżkowy trend miał się zmienić.
180 000 PLN to kwota, która zdecydowanie jest wielokrotnością ceny instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jeszcze od kwoty inwestycji odejmiemy ulgi i dotacje, które przysługują dzisiaj praktycznie każdemu inwestorowi, okaże się, że inwestycja w fotowoltaikę w Olsztynie i okolicach może zwrócić się w mniej niż 5 lat.

Produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczne w Nikielkowie

 • Kwiecień 2020
 • Maj 2020
 • Czerwiec 2020
 • Lipiec 2020
 • Sierpień 2020
 • Wrzesień 2020
 • Październik 2020
 • Listpad 2020
 • Grudzień 2020
 • Styczeń 2021
 • Luty 2021
 • Marzec 2021

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję