fbpx
Tel. 89 6167704

Ulga termomodernizcyjna – jak ją rozliczyć?

Rozliczenie z fiskusem dla świeżo upieczonych posiadaczy instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła w tym roku będzie bardzo przyjemne. A to za sprawą ulgi termomodernizacyjnej, która przysługuje każdemu podatnikowi, którego dochody są opodatkowane według tzw. Skali (w zależności od dochodu 17% lub 32%) , według jednolitej 19% stawki podatku liniowego lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Warunkiem odliczenia jest oczywiście poniesienie w roku ubiegłym (2020) kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu. Wśród tych kosztów znajduje się między innymi zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła. Maksymalna kwota, którą możemy sobie odliczyć, nie jest mała i wynosi aż 53 000zł na podatnika. Warto jednak zaznaczyć, że koszt inwestycji w fotowoltaikę lub pompę ciepła, nie zawsze w całości podlega odliczeniu, nawet jeśli nie przekroczył wspomnianych 53 000 zł. Jeśli inwestycja częściowo została sfinansowana z programów dotacyjnych takich jak Mój Prąd lub Czyste Powietrze, jesteśmy zobowiązani wartość dotacji odjąć od całkowitego kosztu inwestycji. Zakładając więc, że w 2020 roku założyliśmy instalację fotowoltaiczną za kwotę 35 000 zł i również w tym roku otrzymaliśmy dotację z programu Mój Prąd w wysokości 5 000zł, to wydatkiem podatnika podlegającym odliczeniu ulgi będzie 30 000zł. Równie istotne jest to, że z ulgi mogą skorzystać tylko właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które są już wybudowane i oddane do użytkowania.Jeśli więc jesteś na etapie budowy domu i zdecydowałeś się na montaż instalacji, nie masz możliwości skorzystania z tego odliczenia.

Ile można zaoszczędzić?
W zależności od formy opodatkowania przychodów korzyści mogą zróżnicowane. Zakładając jednak najpopularniejszą formę, z jaką spotykają się etatowi pracownicy, czyli skali podatkowej, oszczędność będzie równa 17% lub 32% poniesionych kosztów na termomodernizację (kwalifikowane jest maksymalnie 53 000zł).

Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli pracujesz na etat, a twoje roczne dochody nie przekroczyły 85 528 zł i  koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wyniósł 25 000zł, to możemy uznać, że należny podatek zostanie pomniejszony aż o 3 400zł, co stanowi 17% kosztów inwestycji pomniejszonych o wartość dotacji z programu Mój Prąd(o ile o taką dotację wnioskowałeś).
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musimy oprócz formularza PIT-37 wypełnić załącznik oznaczony symbolem PIT/O (ten sam, w którym rodzice nieletnich rozliczają tzw. „ulgę na dzieci”). Korzystając z ogólnodostępnych generatorów PIT, nasza praca będzie polegała tylko na wprowadzeniu kwoty kosztów kwalifikowanych w pozycji nr.108 na formularzu PIT-37 („Odliczenia -wykazane w części B załącznika PIT/O”) , oraz wpisanie tej samej kwoty w pozycji nr. 31 na wspomnianym załączniku PIT/O („Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego” ).

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję