fbpx
Tel. 89 6167704

Zielone szkoły w gminie Kętrzyn!

Zielone Szkoły w Gminie Kętrzyn!

Inwestycje w odnawialne źródła energii – a w szczególności w instalacje fotowoltaiczne – są coraz częstszym zjawiskiem w Jednostkach Samorządów Terytorialnych. Gminy bardzo chętnie korzystają z możliwości pozyskania dotacji na cel poprawy efektywności budynków, obniżając przy tym znacznie całkowite koszty inwestycji. Doskonałym przykładem gminy, która świetnie sobie radzi w pozyskiwaniu i wydatkowaniu wszelakich rodzaju dotacji, jest Gmina Kętrzyn, która w ostatnich miesiącach zrealizowała 3 inwestycje polegające na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków szkół w Biedaszkach, Nakomiadach i Karolewie. W drodze przetargu, jako wykonawcę tych instalacji, wybrano Sun Invest, stawiając przy tym na wysoką jakość komponentów, sprawdzone ekipy monterów Sun Invest, a co najważniejsze na kompleksowość obsługi.

Biedaszki – 22,5kWp

Na dachu budynku szkoły w Biedaszkach zostało zainstalowanych 45 wysokowydajnych modułów RISEN, które łącznie są w stanie wygenerować moc 22,5kWp energii. Ze względu na niekorzystny kierunek nachylenia dachu oraz niewielki kąt, moduły fotowoltaiczne zostały zainstalowane na konstrukcji, która pozwoliła zmienić kierunek nachylenia modułów, a także zwiększyć kąt do 15 stopni. Dzięki temu udało się w znacznym stopniu podnieść efektywność całej instalacji.

Instalacja w Biedaszkach została oparta o falownik Sofar Solar 20 000 KTL, który jest gwarancją długoletniej i bezawaryjnej pracy instalacji.

Biedaszki

Nakomiady – 20,4kWp

Szkoła w Nakomiadach jest budynkiem z dachem skośnym pokrytym blachą trapezową. Dlatego też niezbędne było wykorzystanie innego systemu montażowego niż w przypadku szkoły w Biedaszkach. Przy tej realizacji zastosowany został system inwazyjny oparty o mostki trapezowe, które są na stałe przytwierdzone do poszycia dachu. Ze względu na optymalny kąt nachylenia dachu nie było również potrzeby stosowania systemu, który zmieniłby kąt nachylenia modułów, dlatego też panele zostały zainstalowane równolegle do połaci dachu. Same panele również różnią się od tych zainstalowanych w Biedaszkach. Optymalnym rozwiązaniem okazały się moduły JA SOLAR o mocy znamionowej 340Wp każdy.

Podobnie jak w Biedaszkach, instalacja została podłączona do sieci elektroenergetycznej za pośrednictwem inwertera Sofar Solar 20 000 KTL.

Nakomiady

Karolewo – 49,5 kWp

Znacznie większa instalacja niż w przypadku szkół w Biedaszkach i Nakomiadach została zbudowana na dachu – a właściwie dwóch dachach – szkoły i hali sportowej w Karolewie. Znacznie większa moc instalacji jest spowodowana tym, że w najbliższym czasie Gmina Kętrzyn planuje modernizację systemu ogrzewania, gdzie konwencjonalne źródło CO i CWU zostanie zastąpione ekologicznymi pompami ciepła, które jak wiadomo, potrzebują dość znacznej ilości prądu.

Na obu budynkach zastosowano kotwione do poszycia dachów systemy montażowe, które pozwalają montaż modułów fotowoltaicznych po naturalnym kątem nachylenia dachu. Moduły, które zastosowano przy realizacji tej inwestycji, są dokładnie takie same jak te, które wykorzystano przy instalacji w Nakomiadach – JA SOLAR o mocy znamionowej 340Wp. Łącznie na obu dachach jest ich 117, co łącznie daje prawie 50kWp.

Do obsługi tej instalacji zainstalowano 2 falowniki Sofar Solar 20 000 KTL.

Karolewo

Warto zaznaczyć, że każda z tych trzech instalacji fotowoltaicznych została wyposażona w system Sensat Networks. Jego zadaniem jest nie tylko zbieranie danych dotyczących pracy instalacji fotowoltaicznej, ale również analizowanie danych o zużyciu, co z pewnością pozwoli na jeszcze większą optymalizację kosztów energii.

Jest nam niezmiernie miło, że to już kolejna gmina po Morągu, Gietrzwałdzie i Świątkach, która powierzyła nam realizację działań polegających na dostawie i montażu instalacji fotowoltaicznych. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce zaprezentujemy Wam kolejne gminne inwestycje, które dzięki profesjonalizmowi Sun Invest przez długie lata będą produkowały czystą i tanią energię elektryczną oraz cieplną – mówi Maciej Ossowski – Prezes Sun Invest Sp. z o.o.

Każdy podobny projekt realizowany przez JST, oprócz optymalizacji kosztów zakupu prądu, ma jeszcze jedno, niezwykle ważne zadanie. Pełni on swojego rodzaju funkcję edukacyjną, która podpowiada lokalnej społeczności w jaki sposób należy dbać zarówno o swój portfel jak i o otaczające nas środowisko. Startujący już wkrótce program „Mój Prąd 3.0” jest doskonałym momentem na podjęcie decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Ten rok może być również przełomowy w kontekście rozliczania produkowanej energii. Planowane zmiany w ustawie OZE, które mogą wejść w życie od stycznia 2022 roku, mogą nieco wydłużyć czas zwrotu inwestycji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, dlatego nie warto przekładać decyzji o inwestycji w fotowoltaikę „na później”. O tym, jak zmieni się rozliczanie wyprodukowanej energii możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie, do którego link znajdziecie TUTAJ

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i zapisz się do naszego newslettera!

Umów spotkanie

  Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla Twojego domu albo dla Twojej firmy? Umów spotkanie z naszymi fachowcami! Możemy się spotkać w Twoim domu, w showroomie Sun Invest albo online.

  Miejsce spotkania:
  >
  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.  ul. Towarowa 9D
  10-416 Olsztyn
  NIP 739-388-79-42
  REGON 365180025

  biuro@suninvest.pl
  tel.: +48 519 443 714

  Polityka prywatności Sun Invest

  Copyright © SUNINVEST Fotowoltaika Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja:
  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję